Çevre Mühendisliği

28.04.2023


Çevre Mühendisliği

Rusya’da çevre mühendisliği okumak

Bölüm kapsamında sunulan derslerin başarıyla tamamlanmasını zorunlu kılar. Bu nedenle Rusya’da çevre mühendisliğinde eğitim alacak kişilerin, sorumlu oldukları dersler üzerinden eğitimlerine devam etmesi gerekmektedir. Yenilikçi eğitim sistemine sahip olan Rus üniversitelerinin bir kısmı, yabancı uyruklu öğrencilere çevre mühendisliği bölümünde eğitim vermektedir. Dolayısıyla Türk öğrencileri, çevre mühendisliği eğitimi için Rus üniversitelerini tercih etme şansına sahiptir. Peki Rusya’da çevre mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

 

 

Rusya’da Çevre Mühendisliği Eğitimi

Yaşayan organizmaların sağlığını koruyan, çevrenin kalitesini arttıracak çözümler üreten kişilerin yetişmesini hedefleyen çevre mühendisliği, oldukça önemli bölümler arasında yer almaktadır. Bu nedenle hem Türkiye hem de dünyanın pek çok ülkesinde öğrenciler, çevre mühendisliği bölümünde eğitim almak ister.

Kimya mühendisliği, makine mühendisliği ve inşaat mühendisliğinin bir alt dalı olan çevre mühendisliği; birçok farklı alanla iş birliği içindedir. Bu nedenle çevre mühendisliği bölümünde yer alan dersler oldukça geniş bir içeriğe sahiptir. Öğrenciler birçok farklı ders üzerinden eğitim almakta olup bu derslerden bazıları şu şekildedir:

 

 • Termodinamik
 • Çevre Kimyası
 • Genel Kimya
 • Çevre Ekolojisi
 • Fizik

Bu ve bunun gibi derslerin her biri, öğrencilerin bu alanda kendilerini yetiştirmesini sağlar. Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışına sahip pek çok Rus üniversitesinde çevre mühendisliği eğitimini almak olanaklıdır.

 

Çevre Mühendisliği Kaç yıl ?

Çevre mühendisliği lisans programları genellikle 4 yıl sürer. Bu süre boyunca öğrenciler, çevre bilimleri, su kaynakları yönetimi, hava kalitesi, atık yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi ve sürdürülebilirlik gibi çevre mühendisliği ile ilgili konularda eğitim alırlar.

 

Rusya’da Çevre Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

 

Rusya’da hangi bölüm okunur sorusunun bir cevabı olan çevre mühendisliği, birçok üniversitede eğitim verilen bir bölümdür. Bölümden mezun olan öğrenciler, farklı alanlarda çalışma şansına sahiptir. Birçok özel ve devlet kurumunda iş bulmak olanaklıdır. İşte Rusya’da çevre mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri!

 

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi 2400$ 50$
Kuban Devlet Üniversitesi 2400$ 30$
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi 2000$ 30$
Kazan Teknoloji Üniversitesi 2000$ 40$
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi 2000$ 25$
Kazan Federal Üniversitesi 3000$ 10$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 2800$ 35$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 3000$ 50$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 3200$ 50$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara