Eğitim için Gerekli Belgeler

 

Eğitim İçin Gerekli Belgeler (Rusya)

 

Yurtdışında eğitim görmek isteyen birçok öğrenci için Rusya cazip bir seçenek haline gelmiştir. Hem tarihi ve kültürel zenginlikleriyle hem de kaliteli eğitim kurumlarıyla öne çıkan Rusya’da eğitim almak isteyen öğrenci adaylarından bazı belgeler talep edilmektedir. 

 

Elbette bu belgeler eğitimin içeriğine ve eğitim kademesine göre değişiklik göstermektedir. Rusça dil eğitimi için belgeler farklıyken lisans ve yüksek lisans eğitimi için istene belgelerde değişiklik olabilmektedir. Ancak genel hatları ile bakıldığında Rusya'da eğitim almak için öğrenci adaylarından istenen ve eğitim için gerekli olan belgeler şöyledir;

 

Pasaport; Rusya'da eğitim almak isteyen her öğrencinin, geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaportunuzun mevcut eğitim yılına göre bir geçerliliği olmalıdır. Ve pasaportun az altı ay geçerli olması talep edilmektedir.

 

Vize; Rusyada eğitim almaya karar veren öğrenciler Rusya vizesi almak zorundadır. Vize başvurusunda bulunmak için öğrencinin bir davetiye mektubu olması gerekmektedir. Davetiye mektubu ya da kabul mektubu Rusya'da bir üniversiteden kabul alındığını gösterir. Vize başvurusu yaparken, öğrencinin bu davetiye mektubunu sunması gerekmektedir.

 

Sağlık Belgesi; Rusya'da üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin sağlık belgesi almaları gerekmektedir. Bu belge öğrencinin güncel sağlık durumunu göstermektedir. Ayrıca, öğrencinin AIDS, tüberküloz ve diğer bazı hastalıklara karşı aşı olması gerekmektedir. Ve bunların belgelenmesi önemlidir.

 

2023 Yılı Pasaport Ücretleri

 

2023 yılı için Yeniden Değerleme Oranı hesabında zam uygulandı.

Harçlar Kanunu uyarınca, harçlar o yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılıyor. Cumhurbaşkanı, yeniden değerleme oranında artırılmış olan harçları 20 katına kadar artırmaya, yarıya kadar indirmeye yetkili.

Buna göre Pasaport haçlarının 2023 yılı yeni bedelleri aşağıdaki gibi oldu;

 

Toplam Pasaport Çıkarma Bedeli

6 ay 1.034,55 TL

1 yıl 1.512,45 TL

2 yıl 2.469,15 TL

3 yıl 3.507,75 TL

4 yıl üzeri  4.943,25 TL 

Pasaport Defter Bedeli: 501,00 TL

 

Eğitim Belgesi

 

Rusya'da eğitim alacak öğrencilerin lise diploması veya üniversite diploması gibi eğitim belgelerini sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler öğrencinin eğitim seviyesini göstermektedir. Ve Rusya’da alınacak olan eğitim düzeyine göre son mezuniyet durumu belgelendirilmelidir. 

 

 

 

 


İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara