Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

24.04.2023


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak

Türk öğrencileri, kendilerine sunulan farklı alternatiflerden yararlanma şansına sahiptir. Bölümden mezun olan kişiler; elektrik motorları, navigasyon sistemleri, elektrik üretim ekipmanları olmak üzere birçok ekipmanın tasarımını gerçekleştirmektedir. Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak için farklı üniversiteleri mevcuttur. Türk öğrencileri, YÖK denkliği bulunan Rus üniversitelerini tercih ederek diplomalarını Türkiye’de de kullanabilir. Peki Rusya’da hangi üniversiteler elektrik elektronik mühendisliği bölümünde eğitim sunar?

Rusya’da Elektrik Elektronik Mühendisliği Eğitimi

Elektrik elektronik mühendisliği, bir mühendislik türüdür. Bölümden mezun olan kişilerin, birçok farklı kurumda iş bulması olanaklıdır. Elektrikle ilgili pek çok alanda görev alan mezunlar, görev ve sorumluluklarına uygun bir çalışma sistemi içinde olmalıdır. Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Yeni sistemler ve cihazlar tasarlamak
 • Elektronik bileşen ve ekipmanlar için bakım ile test prosedürlerini oluşturmak
 • Güvenlik düzenlemelerinin yerine getirilip getirilmediğini belirlemek
 • Elektrik sistemi gereksinimlerini ve kapasitesini belirlemek

Elektrik elektronik mühendislerinin kendilerine verilen sorumluluk üzerinden çalışmalarını sürdürmesi çok önemlidir. Bu noktada üniversite eğitimi dahilinde, öğrencilerin sorumluluklarının farkında olmasını sağlayan bir eğitim sistemi üzerinden eğitim sunulmaktadır. Peki Rusya’da hangi üniversiteler elektrik elektronik mühendisliği bölümüne sahiptir? Üniversitelerin aylık yurt ücretleri ve yıllık bölüm ücretleri nedir?

 

Rusya'da elektrik ve elektronik mühendisliği Kaç yıl ?

Rusya'da elektrik ve elektronik mühendisliği eğitimi lisans düzeyinde genellikle 4 ila 5 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, haberleşme sistemleri, devre tasarımı, kontrol sistemleri, mikroelektronikler ve benzeri konularda eğitim alırlar.

 

 

Rusya’da Elektrik Elektronik Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Birçok Rus üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilere de farklı bölümlerde eğitim sunar. Yenilikçi ve kaliteli eğitimi benimsemiş üniversitelerin eğitim verdikleri bölümlerden bir tanesi de elektrik elektronik mühendisliğidir. Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenciler, kendilerine sunulan şu üniversiteler arasından tercihte bulunma şansına sahiptir:

 

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ
Moskova Ulus. Nükleer Araştırma Üniver. MEPHİ 3.340$
Ural Federal Üniversitesi 2.900$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 539 658 93 25
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara