Endüstri Mühendisliği

24.04.2023


Endüstri Mühendisliği

Rusya’da endüstri mühendisliği okumak

Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin büyük bir kısmı, endüstri mühendisliği eğitimi için Rus üniversitelerini tercih etmektedir. Köklü bir tarihe sahip olan Rus üniversitelerinin bir kısmında endüstri mühendisliği bölümü yer alır. Endüstri mühendisliği, son zamanların tercih edilen bölümleri arasında kendisine özel bir yer edinir. Para, bilgi, entegre insan, enerji ve malzeme sistemleri; endüstri mühendisliğinin temel hedefleri arasında bulunmaktadır. Peki Rusya’da endüstri mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir? Bu üniversiteler hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

 

Rusya’da Endüstri Mühendisliği Eğitimi

Karmaşık süreç ya da sistemlerin incelenmesini sağlayan endüstri mühendisliği, son zamanların sıklıkla tercih edilen bölümleri arasında yer almaktadır. Birçok farklı ders üzerinden verilen eğitim ile bu alanda profesyonel bir şekilde çalışacak kişiler yetiştirilir. Mühendislik kapsamında yer alan endüstri mühendisliğinde pek çok ders bulunmakta olup bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Genel Ekonomi
 • Bilgisayar Programlama
 • Bilimsel Araştırma Teknikleri
 • Kalite Planlama ve Kontrol

Belirtilen dersler, üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Fakat üniversitelerde bölüm dahilinde verilen derslerin çoğunluğu ortaktır. Peki endüstri mühendisliği eğitimi veren üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

 

Rusya'da endüstri mühendisliği eğitimi kaç yıl ?

Rusya'da endüstri mühendisliği eğitimi, lisans (yüksek lisans) düzeyinde genellikle 4 ila 5 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler, üretim süreçleri, tedarik zinciri yönetimi, iş süreçleri, veri analizi, işletme yönetimi, mühendislik ekonomisi ve benzeri konuları içeren endüstri mühendisliği alanındaki temel bilgileri ve becerileri öğrenirler.

 

Rusya’da Endüstri Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sistemini benimseyen Rus üniversiteleri tarafından verilen endüstri mühendisliği eğitimi, Türk öğrencilerin Rusya’da tercih edebilecekleri bölümler arasında yer alır.

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi 2000$ 30$
Astrahan Devlet Üniversitesi 2000$ 40$
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 2100$ 35$
Kazan Teknoloji Üniversitesi 2100$ 40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi 2100$ 65$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 3000$ 30$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 3200$ 30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 4100$ 100$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi 3000$ 40$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara