Gemi Mühendisliği

28.04.2023


Gemi Mühendisliği

Rusya’da gemi mühendisliği okumak 

Gemi mühendisliği, her türden sivil ya da askeri deniz aracının tasarlanması, üretilmesi ya da bu tür araçların donanımının tasarlanıp üretilmesinden sorumlu bir mühendislik dalıdır. Temeli makine mühendisliğine dayansa da ayrı bir disiplindir. Yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmakta olan Rus üniversitelerinin bir kısmında gemi mühendisliği bölümü yer alır. Dolayısıyla Rusya’da gemi mühendisliği okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir. Peki gemi mühendisliği bölümünde eğitim veren üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Gemi Mühendisliği Eğitimi Nedir?

Bir mühendislik türü olan gemi mühendisliği, Rus üniversitelerinde eğitim verilen bölümler arasındadır. Askeri ya da sivil deniz araçları ve donanımlarının tasarlanması ve üretiminden sorumlu olan gemi mühendisliği, bu alanda çalışmada bulunacak yetkin kişileri yetiştirmektedir. Bu bölümde eğitim almak isteyen kişilerin çeşitli niteliklere sahip olması önemlidir. Bu nitelikler ise şu şekildedir:

 • Yaratıcı olabilmek
 • Takım içinde çalışabilmek
 • Matematik ve fizik gibi temel bilimlerde yetenekli olabilmek
 • Karşılaşılan durumları analiz edebilmek

Rusya’da gemi mühendisliği bölümünde eğitim alan kişiler, farklı alanlarda iş bulma şansına sahiptir. Özellikle YÖK Denkliği olan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, Türkiye’de de diplomalarını kullanabilmektedir. Peki Rusya’da hangi üniversiteler gemi mühendisliği alanında eğitim verir?

 

Gemi mühendisliği kaç yıl ? 

Gemi mühendisliği eğitimi, lisans düzeyinde genellikle 4 yıl sürmektedir.

 

 

 

Gemi Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yenilikçi bölümler arasında yer alan gemi mühendisliği, farklı Rus üniversitelerinde yer alan bir bölümdür. Dolayısıyla liseden mezun olan Türk öğrenciler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilmektedir. Rusya’da gemi mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi 2400$ 50$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi 2100$ 65$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 3000$ 30$
St. Petersburg Devlet Denizcilik Üniversitesi 3200$ 60$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 5100$ 100$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara