Harita Mühendisliği

28.04.2023


Harita Mühendisliği

 

Rusya’da harita mühendisliği okumak

Türk öğrenciler, birçok farklı alternatif arasından seçim yapma imkanına sahiptir. Harita mühendisliği alanında eğitim almak isteyen Türk öğrencilerinin büyük bir kısmı Rusya’daki üniversiteleri seçmektedir. Köklü üniversiteleri bünyesinde barındıran Rusya, aynı zamanda dünyaca ünlü üniversitelere de sahiptir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi başta olmak üzere farklı alternatiflerden yararlanmak olanaklıdır. Peki Rusya’da harita mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri nedir?

 

Rusya’da Harita Mühendisliği Eğitimi

Harita mühendisliği bölümü, çeşitli ölçümler yapacak ve ölçümlere göre planlar ve haritalar hazırlayacak kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlar. Kamu kurumları ve özel sektör olmak üzere farklı alanlarda iş bulabilen harita mühendisleri, çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Harita mühendisliği bölümünde temel mühendislik, bilişim sistemleri, ileri matematik gibi dersler yer alır. Bu bölümler ışığında Rus üniversiteleri harita mühendisliği eğitimi vermektedir.

 

Harita Mühendisliği Kaç yıl ?

Harita mühendisliği lisans programları genellikle 4 yıl sürer. Bu süre boyunca öğrenciler, harita yapımı, coğrafi bilgi sistemleri (GIS), uzaktan algılama, jeodezi, kartografi ve benzeri konularda eğitim alır.

 

Rusya'da Harita Mühendisliği eğitmi veren üniversiteler

Yabancı uyruklu öğrencilere harita mühendisliği alanında eğitim sunan Rus üniversitelerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Federal Üniversitesi 2850$ 10$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 2850$ 35$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 3750$ 50$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara