Hemşirelik

24.04.2023


Hemşirelik

Rusya’da hemşirelik 

 Kaliteli bir eğitim imkânını elde etmiş olur. Gelişmekte olan bilim ve teknolojiyle birlikte hastalıklar ve salgınlarda değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte eski zamanlardan beri hizmet veren hemşirelik mesleği, önemini daima korumaktadır. Mesleki uygulamaları sürdürebilecek ve bununla birlikte alana yönelik, bilgi ve beceriye sahip öğrenciler, üniversiteler tarafından yetiştirilmektedir.

 

Rusya'da Hemşirelik Eğitimi

Ancak hemşirelik eğitimini köklü ve iyi bir üniversiteden almak son derece önemlidir. Bu durumda öğrencileri ilgilendiren pek çok soru ortaya çıkar.  Hemşirelik eğitimini almak için Rusya’da okumak isteyen öğrencileri bu konular ilgilendirmektedir. Peki, Rus üniversitelerinde hemşirelik eğitimini almak için öğrencilerin ne yapması gerekmektedir? Hemşirelik eğitimini alacak öğrencilerin edinmesi ve sahip olması gereken özellikler hangileridir?

 

Rusya’da Hemşirelik Okumak

Rusya’da bulunan üniversiteler, yabancı öğrenciler için de kaliteli eğitim fırsatını vermektedir. Hemşirelik eğitimini almak isteyen Türk veya yabancı uyruklu diğer öğrenciler, Rusya’da bulunan üniversiteleri tercih edebilmektedir. Bölümü okumak isteyen öğrencilerden beklenen özellikleri şöyle sıralamak mümkündür:

 

 • Birey ve toplumun gereksinimlerini saptamak
 • Güçlü iletişim kurabilme
 • Sağlığı koruma ve geliştirme
 • Bilimsel ve bütüncül uygulama yapabilme
 • Eleştirel ve çok yönlü düşünebilme

Rusya’da hemşirelik okumak isteyen ve yukarıda bahsedilen özellikleri taşıyan kişiler, iyi imkanlarla eğitim alabilmektedir. Eğitim süresi boyunca pek çok farklı alanda dersler verilerek bilgi ve deneyim öğrencilere kazandırılmaktadır. Hemşirelikten mezun olan kişiler kendilerine özel veya devlet kurumlarında kolayca iş bulabilmektedir.

 

Rusya’da Hemşirelik Eğitimi Veren Üniversiteler

Rusya’da bulunan pek çok üniversite öğrencilere hemşirelik mesleği için eğitim vermektedir. Öğrencinin tercih etmek istediği üniversite ve bütçesi için birçok üniversite bulunmaktadır. Rusya’da hemşirelik eğitimi veren üniversiteler listesi aşağıda bulunan tabloda yer almaktadır. Hemşirelik bölümünü okumak isteyen öğrenciler, üniversitelere ait yıllık bölüm ücreti ve aylık yurt ücreti bilgisini inceleyerek tercihini yapabilmektedir.

Üniversite Yıllık Bölüm Ücreti Aylık Yurt Ücreti
Kazan Devlet Tıp Akademisi 1800$ 30$
Moskova Devlet Üniversitesi 6200$ 100$
St.Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi 1800$ 60$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 3500$ 120$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara