İnşaat Mühendisliği

22.12.2022


İnşaat Mühendisliği

Rusya’da inşaat mühendisliği okumak

Türk öğrencileri, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. İnşaat mühendisliği, Türkiye’de de oldukça fazla tercih edilen bir bölümdür. Dolayısıyla Türk öğrencileri açısından popüler bölümler arasında yer alır. Rusya’da da ön planda yer alan inşaat mühendisliğinde temel hedef; yol, havaalanı, bina, köprü, kanalizasyon gibi büyük inşaat projelerini gerçekleştirecek elemanlar yetiştirmektir. Rus üniversitelerinin bir kısmında inşaat mühendisliği bölümü yer alır. Peki Rusya’da inşaat mühendisliği okumak nedir, inşaat mühendisliği eğitimi veren üniversiteler hangileridir?

 

Rusya’da İnşaat Mühendisliği Eğitimi

İnşaat mühendisliğinde eğitim, ilgili üniversitenin eğitim programına göre değişiklik gösterir. Rus üniversitelerinde yenilikçi bir çizgide eğitim verilen bir bölüm olarak inşaat mühendisliği, Türk öğrencileri tarafından yoğun bir şekilde talep edilen bir bölümdür. Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyenlerin tercih edebilecekleri farklı üniversite alternatifleri bulunur.

Üniversitelerin eğitim programları birbirinden farklı olabilir. Fakat genel olarak ekonomi, kimya, fizik, mekanik, malzeme bilimi gibi dersler yer alır. Bu derslerin her biri, inşaat mühendisi olmak isteyen görmeleri gereken derslerdir.

 

Rusya'da inşaat mühendisliği Kaç yıl ?

Rusya'da inşaat mühendisliği lisans eğitimi genellikle 4 ila 5 yıl sürer. Bu süre, üniversiteden üniversiteye ve programa göre değişebilir,

 

Rusya'daki en iyi inşaat mühendisliği üniversiteleri

Rusya’da inşaat mühendisliği okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversite, yenilikçi ve teknolojik eğitim anlayışına sahiptir.

Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteleri ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ
ST Petersburg Politeknik Üniversitesi (SPBSTU) 3.150$
Ural Federal Üniversitesi 2.900$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara