Makine Mühendisliği

24.04.2023


Makine Mühendisliği

Rusya’da makine mühendisliği okumak 

Yenilikçi eğitimi benimseyen birçok Rus üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim sunmaktadır. Rusya üniversite bölümleri içinde yer alan makine mühendisliği eğitimini arzu ettiğiniz Rus üniversitelerinden almanız olanaklıdır.

Temel olarak makineler üzerinde çalışan kalifiye elemanların yetişmesini sağlayan makine mühendisliği, çok önemli mühendislik dallarından bir tanesidir. Dolayısıyla hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinde pek çok kişi, makine mühendisliği alanında eğitim almak ister. Rusya’da makine mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyenlerin farklı alternatifler arasından tercihte bulunması olanaklıdır.

 

Rusya’da Makine Mühendisliği Eğitimi

Bir enerji türünü başka bir enerji türüne çeviren makine mühendisliği, geniş bir çalışma alanına sahip makine mühendislerinin yetişmesini sağlar. Makine mühendisliği bölümünden mezun olan bir kişi devlet kurumlarının yanı sıra özel kurumlarda da çalışabilmektedir. Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sunan Rus üniversitelerinde genellikle makine mühendisliği eğitimi benzer olsa da her üniversite arasında belli başlı farklılıklar olduğunu söylemek de mümkündür. Peki Rusya’da makine mühendisliği okumak isteyenlerin öğrenim görebilecekleri Rus üniversiteleri hangileridir?

 

Rusya’da Makine Mühendisliği Eğitimi kaç yıl ?

Rusya'da makine mühendisliği eğitimi lisans düzeyinde genellikle 4 ila 5 yıl sürer. Eğitim süresi üniversitenin programına ve öğrencinin seçtiği derslere bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu durumda 4 yıl süren bir lisans programı bulunmaktadır.

 

 

Rusya’da Makine Mühendisliği Veren Üniversiteler Hangileri?

Yabancı uyruklu öğrencilere de makine mühendisliği alanında eğitim sunan pek çok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler ve yıllık bölüm ücretleri şu şekildedir:

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi 2000$ 30$
Astrahan Devlet Üniversitesi 2000$ 40$
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 2100$ 35$
Kazan Teknoloji Üniversitesi 2100$ 40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi 2100$ 65$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi 3000$ 40$
Baltık Federal Üniversitesi 2100$ 25$
Ural Federal Üniversitesi 3200$ 30$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 3750$ 50$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 5200$ 120$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 3000$ 30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 5100$ 100$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara