Mimarlık

28.04.2023


Mimarlık

Rusya’da mimarlık okumak 

Teknolojik ve kaliteli eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, aynı zamanda YÖK denkliğine sahiptir. Bu durum, Rusya’da eğitim alan öğrencilerin elde ettikleri diplomayı Türkiye’de de kullanabilmesini sağlar. Bu nedenle Rusya’da üniversite okumak ve mimarlık eğitimi almak, Türk öğrencilerinin ilgisini çeker. Mimarlık eğitimi veren Rus üniversiteleri oldukça fazladır. Bunlar arasından tercih yapılabilir ve kayıt dönemlerinde kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Peki Rusya’da mimarlık okumak nedir, mimarlık bölümünde eğitim veren Rus üniversiteleri hangileridir?

Rusya’da Mimarlık Eğitimi

Mühendislik sanatı olarak da ifade edilebilen mimarlık, sağlıklı ve estetik yapıların ortaya çıkmasını sağlayan bir bölümdür. Bu alanda çalışmalarda bulunacak kişilerin yetişmesini hedefleyen mimarlık bölümünde hedefe uygun eğitimler bulunur. Rusya üniversitelerinin büyük bir kısmında da yer alan mimarlık bölümünde bulunan derslerden bazıları şu şekildedir:

 • Mimarlıkta Bilgisayar Kullanımı
 • Modern Mimarlık Tarihi
 • Sanat Tarihi

Bu ve bunu gibi dersler üzerinden verilen mimarlık eğitimi, öğrencilerin mezun olduktan sonra bu alanda çalışabilmesini hedefler. Mimarlık bölümünden mezun olan öğrenciler inşaat şirketlerinde, tasarım ofislerinde ve daha pek çok yerde çalışabilmektedir. Peki Rusya’da mimarlık okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?
 

Rusya'da mimarlık Kaç yıl ?

Rusya'da mimarlık eğitimi genellikle 5 yıl sürmektedir. Bu 5 yıl boyunca öğrenciler, mimari tasarım, inşaat mühendisliği, yapı malzemeleri, tasarım tarihi, çevre tasarımı ve benzeri konuları içeren geniş bir müfredatı tamamlarlar.

 

Rusya'da mimarlık üniversiteleri

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi 2400$ 40$
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi 2400$ 45$
Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi 2800$ 25$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi 3000$ 60$
St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi 3500$ 50$
Ural Federal Üniversitesi 3200$ 30$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 4750$ 120$
Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 4000$ 50$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara