Nanoteknoloji Mühendisliği

28.04.2023


Nanoteknoloji Mühendisliği

Rusya’da nanoteknoloji mühendisliği okumak

Birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Maddenin en küçük yapı taşları üzerine araştırmalarda bulunacak kişileri yetiştirmeyi amaçlayan nanoteknoloji mühendisliği, bir bilim dalıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler maddenin en küçük yapı taşları üzerine araştırmalar yapar, projeler yürütür ve yenilikçi çalışmalarda bulunur. Rus üniversitelerinin bir kısmında nanoteknoloji mühendisliği bölümü mevcuttur. Türk öğrencileri, Rusya’da nanoteknoloji mühendisliği okumak için kendilerine sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilir. Peki nanoteknoloji mühendisliği bölümünde eğitim sunan Rus üniversiteleri hangileridir?

 

Rusya’da Nanoteknoloji Mühendisliği Eğitimi

Nanoteknoloji mühendisliği, günümüz dünyasında çok önemli bir konumda bulunan bilim dalları arasında yer alır. Maddenin atomik ve moleküler düzeyde kontrolü olarak bilinen nanoteknoloji, geniş bir iş sahası oluşturmuş alanlar arasında yer alır. Bu bağlamda, lise eğitimini bitiren öğrencilerin büyük bir kısmı nanoteknoloji mühendisliği bölümüne yönelim göstermektedir. Rusya'da eğitim kapsamında Türk öğrencileri, Rusya’da nanoteknoloji mühendisliği okumak için farklı üniversite seçenekleri arasından tercihte bulunabilmektedir.

 Nanoteknoloji Mühendisliği Eğitimi Kaç yıl ?

Genellikle nanoteknoloji mühendisliği lisans programları 4 yıl sürmektedir, ancak bazı ülkelerde veya üniversitelerde program süresi daha uzun veya daha kısa olabilir.

Nanoteknoloji mühendisliği, nanoskala (nanometre boyutlarında) malzemelerin, yapıların ve cihazların tasarımı, üretimi ve kontrolü ile ilgilenen bir alandır.

 

Rusya’da Nanoteknoloji Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Yenilikçi ve teknolojik eğitim anlayışıyla hem Rus öğrencilere hem de yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, farklı bölümleri bünyesinde barındırır. Bu bölümlerden bir tanesi de nanoteknoloji mühendisliğidir. Pek çok farklı ders üzerinden verilen eğitim ile nanoteknoloji alanında çalışmalar yapacak kalifiye elemanların yetişmesi hedeflenir. Rusya’da nanoteknoloji mühendisliği alanında eğitim almak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri Rus üniversiteleri şu şekildedir:

 

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 2500$ 35$
Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi 2500$ 40$
Kazan Federal Üniversitesi 3500$ 10$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 2700$ 35$
Ural Federal Üniversitesi 3600$ 30$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 5200$ 120$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 5500$ 100$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara