Pilotaj

24.04.2023


Pilotaj

Rusya’da pilotaj okumak

 Türk öğrencileri yenilikçi Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilir. Pilotaj bölümü, küresel ve ulusal şartlara uygun eğitim alan pilotların yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür. Farklı ülkelerde pilotaj eğitimi verilmekte olup Rusya, bu konuda en çok dikkat çekenlerden bir tanesidir. Rusya pilotaj eğitimi fiyatları üniversiteye göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra genellikle birçok ülkeye göre eğitim ücretleri oldukça uygundur. Farklı dersler üzerinden verilen eğitimler, kişinin bu alanda kendisini yetiştirmesini olanaklı hale getirir. Peki Rusya’da pilotaj okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Pilotaj Eğitimi

Eğitimli pilotların yetiştirilmesini hedefleyen pilotaj bölümü, yenilikçi Rus üniversitelerinde eğitim verilen bölümler arasında yer alır. Kariyer hedefini pilotluk üzerine kurmuş olan öğrenciler, kendilerine sunulan üniversite alternatiflerini değerlendirebilir. 3 farklı Rus üniversitesi, Türk öğrencilere bu alanda eğitim vermekte olup bahsi geçen üniversitelerin her biri yenilikçi bir eğitim sistemine sahiptir. Bölümde yer alan dersler farklılık göstermekle birlikte genel olarak şu derslerin bulunduğunu söylemek olanaklıdır:

 • Uçak Tanıtımı
 • Havacılık Hukuku
 • İletişim

Bu ve bunun gibi dersler üzerinden verilen pilotaj eğitimi sonrasında öğrenciler, farklı kurumlarda kariyer hayatını başlatma şansına sahiptir. Özellikle YÖK Denkliği bulunan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunmanız çok daha idealdir. Peki pilotaj bölümünde eğitim sunan Rus üniversiteleri hangileridir?

 

Rusya'da Pilotaj Kaç yıl ?

 

Rusya'da pilotaj eğitimi almak isteyenler genellikle bir pilot olarak çalışabilmeniz için gerekli olan lisansları almaya yönelik bir dizi aşamadan geçerler. Bu aşamaların tamamlanması birkaç yıl sürebilir ve genellikle şu şekildedir:

 1. Temel Eğitim Aşaması (Ground School): Pilotaj eğitiminin ilk aşaması, temel teorik dersleri içerir. Bu dersler havacılık terminolojisi, hava hukuku, uçuş prensipleri, uçak sistemleri ve benzeri konuları kapsar. Bu aşama genellikle birkaç ay sürer.

 2. Uçuş Eğitimi Aşaması: Temel eğitim aşamasını tamamladıktan sonra, öğrenciler uçuş eğitimi almaya başlarlar. Bu aşamada öğrenciler uçakları uçurmayı öğrenirler ve uçuş becerilerini geliştirirler. Uçuş eğitimi aşaması genellikle birkaç yıl sürer ve binlerce uçuş saati içerebilir.

 3. Pilot Lisansları (PPL, CPL, ATPL): Eğitim ilerledikçe, öğrenciler özel pilot lisansı (PPL), ticari pilot lisansı (CPL) ve havayolu taşımacılığı pilot lisansı (ATPL) gibi lisansları almak için sınavlara girebilirler. Bu lisanslar, farklı uçuş yetkileri sağlar.

 4. Özel İhtisas ve Tip Eğitimi: Pilotlar, belirli uçak modellerini uçurabilmek için tip eğitimi alabilirler. Ayrıca, belirli bir uçuş rolüne özgü ihtisas eğitimi alabilirler (örneğin, ticari uçuş, kargo taşıma, yolcu taşıma vb.).

Eğitim süresi, öğrencinin hedeflerine, öğrenme hızına, uçuş okulunun programına ve kaynaklarına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, pilotaj eğitimi birkaç yıl sürebilir. Rusya'da pilotaj eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak ve eğitim süresini kesin olarak belirlemek için tercih ettiğiniz uçuş okulunun programına ve gereksinimlerine göz atmanız önemlidir.

 

Rusya’da Pilotaj Eğitimi Veren Üniversiteler ve Bölüm Ücretleri

 

Pilotaj alanında eğitim almak isteyen Türk öğrencilerinin, yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan Rus üniversiteleri arasından seçim yapması olanaklıdır. Rusya’da pilotaj okumak isteyen Türk öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

 

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ  AYLIK YURT ÜCRETİ
Ulyanovsk Sivil Havacılık Üniversitesi 2600$ 40$
St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi 2900$ 70$
Moskova Havacılık Üniversitesi 4500$ 100$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara