Roket Ve Füze Mühendisliği

28.04.2023


Roket Ve Füze Mühendisliği

Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak

Rusya'da Roket ve füze mühendisliği eğitimi Türk öğrencilerinin ilgisini çeken konular arasında yer alır. Roket ve füze gibi uzay taşıtlarının bakım, onarım gibi işlemlerini yapacak elemanlar yetiştiren roket ve füze mühendisliği, Rusya’da rağbet gören bölümlerden bir tanesidir. Uzayla ilgilenen ve bu tür araçları tasarlamak isteyen kişiler, roket ve füze mühendisliğine ilgi duymaktadır. Bir mühendislik türü olarak dikkatleri üzerine çeken bölüm, Rusya’nın köklü üniversitelerinde yer alır. Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, farklı seçenekler arasından tercihte bulunabilir. Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi; roket ve füze mühendisliği eğitimi alınabilecek üniversitelerdir.

 

Rusya’da Roket ve Füze Mühendisliği Eğtimi

Bir mühendislik türü olan roket ve füze mühendisliği, yenilikçi bölümler arasında yer alır. Roket ve füzelerin tasarlanması, bakım ve onarım işlemlerinin yapılması için bu alanda eğitim görmüş kişilere ihtiyaç vardır. Bölümün temel amacı, bu alanda çalışmalarda bulunabilecek yetkinlikte kişileri yetiştirmektir. Roket ve füze mühendisliği kapsamında öğrenciler, komplike dersler alır.

Mühendislik eğitimlerinin yanı sıra bölüme özel derslerin de alınması zorunludur. Rusya üniversite bölümleri arasında bulunan roket ve füze mühendisliği, yenilikçi eğitim programlarının uygulandığı bir bölümdür. Rusya, uzun bir tarih boyunca uzay ve roket mühendisliği alanında önemli başarılar elde etmiş bir ülke olarak bilinir.

 

Roket ve füze mühendisliği kaç yıl ?

 

Rusya'da roket ve füze mühendisliği gibi mühendislik disiplinlerini okumak genellikle lisans düzeyinde yaklaşık 4 ila 5 yıl sürmektedir. Bu süre, üniversitenin programına, ders yüküne ve öğrencinin seçtiği alana bağlı olarak değişebilir.

 

Rusya’da Roket ve Füze Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Yurt dışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci Rusya’yı tercih eder. Rusya’da roket ve füze mühendisliği okumak isteyen kişilerin de Rusya’ya rağbet gösterdiği bilinmektedir. Bazı Rus üniversiteleri bu bölümde eğitim sunar. Üniversite ve üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ise şu şekildedir:

ÜNİVERSİTE YILLIK BÖLÜM ÜCRETİ AYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Teknoloji Üniversitesi 2000$ 40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi 2100$ 65$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 5100$ 100$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara