Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi (HSE)
Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi (HSE)

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi

Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasında kabul görür. Başkent Moskova içinde yer alan okulun kuruluş yılı 1992’dir. Bünyesinde toplamda 115 bölüm barındıran üniversitede mühendislikten sanat bölümlerine bir çok alanda eğitim alabilirsiniz. Türk öğrencilerin son yıllarda ciddi düzeyde ilgi gösterdiği Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, 40 bin civarında öğrenciye hizmet veriyor. Üniversitedeki yabancı öğrenci sayısı ise 4 bine yakın. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde aynı zamanda 33 fakülte söz konusu. 482 profesörün rol aldığı okulda 1754 adet yabancı uyruklu öğretim görevlisi bulunuyor.

 

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesinde Eğitim

 Rusya’da üniversite okumak isteyen ya da yüksek lisans yapmak isteyenler için ideal programlar sunmaktadır. Yapı olarak yarı vakıf yarı devlet üniversitesidir. Sadece Moskova’da değil aynı zamanda Perm, St. Petersburg ve Novgorod gibi şehirlerde de kampüsü bulunur. Bütün kampüslerde yabancı öğrenci alımı söz konusudur. Dünya sıralamasında ilk 500 içine dahil olmayı başaran 17 Rus üniversitesinden birisidir. Okul 56 ayrı milletten gelen öğrenciyi misafir etmektedir. Dünyanın en prestijli pek çok üniversitesi ile birçok açıdan ortaklık kurmuştur. Bu anlaşmalar neticesinde çift diploma olanağı sunmaktadır.

 

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu bazı üniversiteler:

 

 • Londra Üniversitesi
 • Berlin Üniversitesi
 • Pompeu Fabra Üniversitesi
 • Lancester Üniversitesi
 • Rotterdam Üniversitesi
 •  

Ülkemizde “Ekonomi Yüksek Okulu” olarak da bilinen Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, değişim programları ve diğer programlarla her sene Türk öğrencilerini ağırlamaktadır. ODTÜ, Boğaziçi, Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, anlaşma içinde olunan üniversiteler içinde yer alır. Rusya üniversite başvuruları içinde ön planda olan Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi aynı zamanda Russian Academic Excellence Project’in de bir üyesidir

 

2021 yılı özelinde Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi 298. sıradan kendine yer bulmuştur. Rusya’da toplamda 17 üniversite, ilk 500 içinde yer almayı başarmaktadır. Türkiye’den çok az üniversitenin dünya sırlamasında ilk beş yüz içerisinde girebildiğini düşünürsek, Rusya Ulusal araştırma üniversitesi’nin kalitesini daha iyi anlaşmış oluruz.

 

ÜNİVERSİTE Dil Bölüm Yıl Bölüm Fiyatı Hazırlık Paket Fiyatı
Yüksek Ekonomi Üniv. (HSE Üniversitesi) St. Petersburg İngilizce/Rusça Hukuk Fakültesi 4 Yıl 5.600$ 6.500$
Yüksek Ekonomi Üniv. (HSE Üniversitesi) St. Petersburg İngilizce/Rusça Business School  4 Yıl 4.270$ 6.500$
Yüksek Ekonomi Üniv. (HSE Üniversitesi) St. Petersburg İngilizce/Rusça Uluslararası ilişkiler 4 Yıl 3.870$ 6.500$

İletişime geç
 • İletişim
  +90 543 122 00 91
 • Email

  sputnikegitim@gmail.com
 • Adres

  Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara