Uçak Mühendisliği

28.04.2023


Uçak Mühendisliği

Rusya’da uçak mühendisliği okumak 

Türk öğrencilerinin, Rusya üniversitelerinde bulunan YÖK denkliği sayesinde aldıkları diplomayı Türkiye’de de kullanabilmeleri mümkündür. Bu nedenle uçak mühendisliği eğitimi için sıklıkla Rusya tercih sebebi olur. Rusya üniversitelerinin yenilikçi ve teknolojik bir eğitime sahip olmaları, yoğun tercih edilmelerinde bir etkendir. Moskova Devlet Üniversitesi, Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi olmak üzere farklı üniversitelerde uçak mühendisliği bölümü mevcuttur. İstediğiniz üniversiteyi tercih ederek hayallerinizdeki bölümde eğitim görebilirsiniz.

 

Rusya’da Uçak Mühendisliği Eğitimi

Uçak mühendisliği, sıklıkla tercih sebebi olan bölümler arasında yer alır. Bir uçağın sorunsuz bir şekilde uçması adına gerekli sistemleri kontrol eden uçak mühendisleri, aynı zamanda uçaklarda bakım ve kontrol işlemlerini de gerçekleştirir. Kompleks bölümlerden biri olması nedeniyle uçak mühendisliğinde farklı dersler üzerinden eğitim verilir.

 

Rusya’da uçak mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin belirlenen dersler üzerinden eğitimlerini tamamlaması gerekir. Türk öğrencileri kendilerine sunulan alternatifler üzerinden üniversite tercihini gerçekleştirebilir. Rus üniversitelerinde YÖK denkliği bulunduğu için alınan diploma Türkiye’de de geçerlidir. Peki uçak mühendisliği eğitimi veren Rus üniversiteleri hangileridir?

 

Rusya’da Uçak Mühendisliği Eğitim kaç yıl ?

Rusya'da uçak mühendisliği eğitimi, lisans düzeyinde genellikle 4 ila 5 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler, uçakların tasarımı, üretimi, bakımı ve havacılık mühendisliği ile ilgili bir dizi konu hakkında eğitim alırlar.

 

Rusya’da Uçak Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Rusya’da uçak mühendisliği alanında eğitim veren üniversiteler arasından tercih yapmak olanaklıdır. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri değişiklik gösterir. Bu nedenle üniversite tercihinde bulunacak öğrencilerin bu hususa dikkat etmesi önemlidir. Rusya’da uçak mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edecekleri üniversiteler şu şekildedir:

 

  Yıllık Bölüm Ücreti Aylık yurt Ücreti Zorunlu Sağlık Sigortası  
Astrahan Devlet Üniversitesi 2400$ 50$ 160$  
St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi 3200$ 70$ 180$  
Moskova Havacılık Üniversitesi 4500$ 100$ 200$  
Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi 2400$ 50$ 160$  
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi 2100$ 65$ 150$  
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi 3300$ 80$ 180$  
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 5100$ 100$ 200$

İletişime geç
  • İletişim
    +90 543 122 00 91
  • Email

    sputnikegitim@gmail.com
  • Adres

    Ragıp Tüzün caddesi 198 A, Yenimahalle/ Ankara